لوح هخامنشی ایران از آمریکا

بازگشت 1783 لوح هخامنشی ایران از آمریکا

بازگشت 1783 لوح هخامنشی ایران از آمریکا که بعد از رایزنی‌های فراوان در حوزه دیپلماسی فرهنگی صورت گرفت، باعث شد تا این خبر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اخبار حوزه میراث‌فرهنگی در رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب فراوان و چشمگیری داشته باشد، به‌گونه‌ای که حتی می‌توان از آن به‌عنوان مهم‌ترین خبر حوزه میراث‌فرهنگی دنیا در هفته گذشته نام برد.

این الواح که 84 سال پیش به‌صورت امانت به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو تحویل شده بود، بنا به دلایلی روند بازگشت آن‌ها به ایران با مشکلاتی روبه‌رو شد که با پیگیری‌های مستمر بخشی از این الواح به کشور بازگشت که در هفته گذشته 1783 لوح هخامنشی به‌عنوان چهارمین محموله الواح هخامنشی از موسسه شرق‌شناسی شیکاگو به ایران بازگشت.

به گفته علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این آثار  بعد از 84 سال به کشور باز می‌گردد. این الواح بعد از کاوش در محوطه تخت جمشید در سال 1314 کشف شده‌است. در آن زمان توافقی با دانشگاه شرق‌شناسی امریکا صورت می‌پذیرد و الواح به صورت امانی به دانشگاه واگذار می‌شود.

اما متاسفانه سالها از این قرارداد می‌گذرد و الواح به کشور بازنمی‌گردد که در نهایت شب گذشته این اتفاق می‌افتد. هنوز 17000 لوح در موسسه شرق‌شناسی موجود است و به کشور برنگشته.

تاکنون در سه مرحله طی سال‌های 1327 (179 قطعه)، 1329 (37هزار قطعه) و 1383 (300 قطعه) بخش‌هایی از این مجموعه به ایران بازگردانده شده است، اما بازگشت محموله چهارم با حواشی زیادی همراه بود و در سال 2004 تبدیل به موضوع حکم دادگاه دارایی‌های کشف‌شده در دادگاه بخش شمالی الینویز ایالت متحده شدند که شاکیان به دنبال توقیف اموال دولتی ایران بودند تا دادگاه را قانع کنند حکم پرداخت غرامت را به نفع آن‌ها و علیه دولت ایران قبل از دعوی ارائه دهند.

این خبر علاوه بر رسانه‌های داخلی، بازتاب بسیار گسترده‌ای در رسانه‌های مختلف جهان داشت و میراث فرهنگی ایران، در هفته گذشته در صدر اخبار دنیا قرار گرفت.

روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری استان گیلان

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *