جنگل های هیرکانی

اولین کارگاه آموزشی حفاظت از جنگلهای هیرکانی در گیلان با حضور مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری استان گیلان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان ، روز چهارشنبه دوم مرداد ماه کارگاه آموزشی حفاظت از جنگلهای هیرکانی در گیلان برگزار شد.
شهرود امیر انتخابی در این مراسم ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری مناسب از ظرفیت بوجود آمده ، گفت : جنگلهای هیرکانی اولین اثر ثبت جهانی است که به استان گیلان مربوط می شود و امیدواریم قدر این ثبت را بدانیم و بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.
  • مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان افزود : از ۱۲ سایت جنگل های هیرکانی سه سایت آن در استان گیلان واقع شده است که می توان به سایت لیسار در تالش ، سایت گشت رودخان در فومن وسایت سیاهرود در رودبار اشاره کرد.
  • امیر انتخابی ادامه داد : ۱۹ درصد از کل مساحت ثبت شده یعنی تقریبا ۵۸ هزار هکتار از جنگل های ثبت شده متعلق به استان گیلان است که به غیر از ویژگی هایی چون تنوع زیستی و گیاهی و خاص بودن برخی گونه های نادر در جنگل های هیرکانی موجود در استان گیلان می توان به نکات دیگری نیز اشاره کرد . وی افزود: جنگلهای هیرکانی که در استان گیلان قرار دارند خالی از سکنه هستند و قوانین سختگیرانه یونسکو برای خارج کردن اثر تقریباً از این منظر منتفی است.
  • غار دربند رشی در اطراف سایت سیاهرود رودبار قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران با بیش از ۲۳۰ هزار سال شناسایی شده که خود نشانگر حضور طولانی مدت انسان در این منطقه از جنگل هاست. همچنین سایت گشت رودخان تنها سایت دارای شاه‌بلوط در میان سایت های ثبت شده است.
  • به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری استان گیلان این مقام مسئول تاکید کرد: اهمیت اقدامات بعد از ثبت جهانی کم اهمیت تر از ثبت این اثر نیست و از اولین اقدامات استان گیلان در محافظت از جنگل‌های هیرکانی می‌توان گفت تاکنون ۲۲ تابلو راهنمای دو زبانه فارسی و انگلیسی جهت معرفی در نقاط مختلف و در مسیر های سه گانه سه سایت موجود در استان نصب شده است.
  • همچنین مکانی بعنوان پایگاه دائمی در استان در نظر گرفته شده است که همراه با کارگروه تخصصی جهت حفاظت از این گنجینه گرانبها اقدام می کنند.
  • برگزاری کارگاه های آموزشی برای عموم مردم ، جوامع محلی و دستگاه های مرتبط با این موضوع که اولین کارگاه آموزشی آن امروز دوم مرداد ماه با موضوع آشنایی با قوانین حفاظتی جنگل های هیرکانی همزمان برای کارکنان یگان حفاظت میراث فرهنگی منابع طبیعی و محیط زیست با حضور تشکل های مردم نهاد در راستای اجرای کردن برنامه جامع گردشگری برگزاری شد.
  • امیر انتخابی ضمن برشمردن برنامه های بیشتر برای این اثر طبیعی ملی گفت : برگزاری همایش های ملی و بین المللی،تبلیغات و چاپ بروشور برای شناساندن بهتر این اثر جهانی،فرهنگ سازی و تأکید بر حفاظت مردم محور در جنگل ها از جنگل ها از جمله برنامه های پیش بینی شده می باشد.
  • وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه ماهیت صنعت گردشگری در کشور ما فرهنگی و تاریخی است حفاظت از جنگل‌های هیرکانی می تواند سهم زیادی در معرفی حرفه ای و شایسته طبیعت فرهنگ و تمدن ایران زمین به زبان های مختلف در سطح بین المللی داشته باشد و این موضوع موجبات جذب گردشگر و رونق اقتصادی برای استان و جوامع محلی نزدیک به سایتها را داشته باشد .همچنین حفاظت از این مناطق را در سطح بین‌المللی ارتقا ببخشد .