کنوانسیون رامسر

كنوانسيون رامسر و روز جهانی حفاظت از تالاب ها

كنوانسيون رامسر توافق بين المللي است كه براساس آن، كشورهاي عضو بر روي تالابهاي مهم جهان(بويژه زيستگاههاي پرندگان آبزي و كنار آبزي نحوه حفاظت از آنها) مطالعه، تحقيق کرده و از آنها حمايت مي­كنند. نام آن International importance wetlands as waterfowl habitate (Ramsar 1971)  مي­باشد كه به اختصار كنوانسيون رامسر(Ramsar convention) ناميده مي شود. اين كنوانسيون نام خود را از شهر رامسر گرفته است و در 13 بهمن ماه 1349 بنا به دعوت ايران، به منظور مطالعه تالابها تشكيل و بنام آن شهر نيز نامگذاري گرديد. اين كنوانسيون با انگيزه مشاركت بين المللي و همكاري همه جانبه در مطالعه، بررسي، حفاظت و بهره­وري عقلايي از تالابهاي مهم و بخصوص تالابهايي كه اهميت حياتي براي پرندگان آبزي و كنار آبزي (بومي و مهاجر) دارند، منعقد شده و در طول 26 سال فعاليت توانسته است تحقيقات و مطالعات را از پرندگان به كليه گياهان و جانوران تالابي گسترش دهد.

    فعاليت هاي جدي واساسي كنوانسيون رامسر از سال 1353 برابر با 1975 ميلادي آغاز گرديد و از آن زمان به بعد كشورهاي بسياري به عضويت كنوانسيون در آمده اند و در حال حاضر 160 كشور از سراسر دنيا عضو آن بوده و 1950 تالاب را با مساحت حدود 190 ميليون هكتار در اختيار كنوانسيون قرار داده و به عنوانRamsar site  به ثبت رسانده­اند. كنوانسيون رامسر مشتمل بر يك مقدمه و 12 ماده است كه از تاريخ 21 تيرماه 1351(ژوئيه 1972) تاكنون براي امضاء دول جهان مفتوح بوده و در 4 شهريور ماه 1351 ايران آنرا امضاء نموده و پس از امضاء اعضاء شركت كننده در اجلاس 1349، اين كنوانسيون از تاريخ 30 آذر ماه 1353 برابر با 21 دسامبر 1975 لازم الاجرا شده است و پس از آن سازمان نگهدارنده اسناد (يونسكو) آن را طبق اصل 102 منشور سازمان ملل متحد به ثبت رسانيد. ابتدا كنوانسيون رامسر زير نظر مؤسسه اتحاديه بين المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي(I.U.C.N.) و مؤسسه تحقيقات بين المللي پرندگان آبزي و كنار آبزي(I.W.R.B.) اداره مي شد ولي به لحاظ كثرت تالابهاي مهم بين المللي و افزايش كشورهاي عضو و گسترش فعاليت هاي كنوانسيون، در اجلاس 1366 برابر با 1987 ميلادي اعضاء در كانادا تصويب نمودند كه كنوانسيون بصورت مستقل و با بودجه مستقل اداره گردد و برگزاري اجلاس ها نيز بطور منظم هر سه سال يكبار انجام گيرد و اين روال تاكنون ادامه پيدا كرده است.

روابط عمومی توسعه گردشگری استان گیلان ضمن گرامیداشت روز جهانی تالاب ها ،  بر اهمیت حفاظت و نگهداری از تالاب های که نقش عمده ای در اکوسیستم و گردشگری کشور ها دارند از همه علاقمندان و دوستداران طبیعت و سازمان های مردم نهاد و دستگاههای اجرائی خواستار نقش آفرینی و اقدام در جهت نگهداری این گنجینه های طبیعی می باشد.

.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *